Miranda

Miranda IM je aplikace pro komunikaci a Instant Messaging, podporující celou řadu protokolů, který je určený pro 32bitové verze Windows (s verzí 0.9 můžeme očekávat i verzi pro 64bitové Windows). Jedná se o open-source a free software. Díky tomu, že používá málo operační paměti, běží rychle i na starších PC. Její filozofií je rozbalit a používat – což je výhodné např. na počítačích, kde uživatel nemá práva k instalaci programů či chce mít své povídátko vždy u sebe, např. na USB flash disku.

Oproti svým konkurentům má výhodu, že je velmi jednoduchá na používání, přehledná, snadno se instaluje a nezobrazuje žádná reklamní okna ani bannery, takže při chatování nic neruší.

Program nabízí řadu pokročilých funkcí. Je plně skinovatelný a díky podpoře Unicode s ním lze používat i pro Čecha exotičtější jazyky (cyrilice, azbuka, …). Sbírka podporovaných komunikačních protokolů je vynikajicí, s patřičným pluginem lze komunikovat s kýmkoliv v sítích ICQ, IRC, AIM, MSN, Skype, Jabber, Yahoo! Messenger, Gadu-Gadu, Tlen, Netsend a jiných. Ovšem pozor, ubezpečte se raději, zda daná služba povoluje použití jiného klienta nežli oficiálního. Mimochodem pro Mirandu je k dispozici také počeštěné rozhraní, a to na adrese http://miranda.kvalitne.cz/. Je velmi milé, že Miranda obsahuje podporu profilů a možnost využívat importovací nástroje.

Stahovat lze na oficiálních stránkách: http://www.miranda-im.org/download/