Jabber

Jabber je především jedním z mnoha způsobů komunikace po Internetu, tzv. instant messaging. Nejlépe by se dal přirovnat ke známému ICQ. Nehledejte však žádný konkrétní program jménem Jabber.

Se svými přáteli, rodinou, kolegy nebo s obchodními partnery se domluvíte prostřednictvím celé řady klientů – výběr je jen na vás. Připojit se můžete jak z PC s operačními systémy MS Windows, GNU/Linux, tak z mobilních zařízení s Javou nebo s Windows Mobile, nebo z celé řady webových klientů přímo z pohodlí svého internetového prohlížeče, a tím výčet podporovaných platforem zdaleka nekončí.

Jabber byl projekt otevřeného komunikačního systému založený v roce 1998 Jeremiem Millerem. V roce 2004 byl na jeho základě vytvořen standard XMPP. V současné době označuje slovo Jabber ledasco, od protokolu až po komunikační síť.

Zajímavosti

* kontakty se ukládají na serveru, což ocení uživatelé pracující na více počítačích
* Na svůj XMPP/Jabber účet se můžete přihlásit z více míst najednou
* podpora šifrování je na XMPP/Jabber síti naprosto běžnou záležitosí
* většina klientů umí emotikony (smajlíky), mnoho z nich také umožnují přidávat další nebo upravovat stávající. Další pěknou vlastností je podpora avatarů, která opět funguje mezi více klienty.
* XMPP je uznán jako internetový standard pro instant messaging organizací IETF. Tato organizace schválila i protokoly, bez nichž bychom si Internet mohli težko představit, např. SMTP (e-mail) nebo HTTP (Web).
* JABBER je ochranná známka společnosti Jabber Inc.. Proto mnoho poskytovatelů XMPP řešení slovo Jabber nepoužívá

více na

http://www.jabbim.cz/

http://www.jabber.cz/