Google Talk

Google Talk je jednoduchý instant messenger a komunikační služba od společnosti Google, založená na protokolu XMPP/Jabber. Většina klientů založená na XMPP podporuje i Google TalkKromě textové komunikace nabízí i službu VoIP, založenou na protokolu Jingle. V souvislosti s těmito službami pak poskytuje i možnost videochatu, sdílení souborů a hlasové schránky.

Použití služby, která je zcela zdarma, je podmíněno registrací účtu Google nebo na poštovním serveru Gmail, se kterým je úzce propojen (sdílení kontaktů, oznamování nové pošty, integrovaný klient ve webovém rozhraní). Toto platí od roku 2006, kdy byl Gmail doplněn o ajaxové rozhraní.

Aplikaci lze používat v operačních systémech Windows 2000, XP a Vista.

Google Talk,  pracuje na protokolu XMPP. Google dokonce s touto službou přinesl rozšíření sloužící k internetové telefonii, jehož specifikace zveřejnil a následně se staly základem XEP dokumentů pod názvem Jingle, které se dále rozvíjejí. Dnešní XMPP klienti většinou buď toto rozšíření již podporují, nebo se pracuje na jeho implementaci (většina je založena na knihovně libjingle, která je kompatibilní s Google Talk, ale trochu se liší od specifikací XEP, což by se mělo v příštích verzích této knihovny opravit)