Pidgin: Náhrada za originálního ICQ klienta (živě.cz)

10. 01. 2009

Mnoho uživatelů oficiálnímu ICQ 6.0 klientovi vytýká paměťovou nenasytnost, designérskou přeplácanost a nejednou ho nazývá velkou blikající bublinou plnou reklam. Pidgin 2.0 je jiný, nabízí skromný vzhled s širokou podporou sítí, a to vše bez reklam.

Povídejte si s přáteli napříč různými sítěmi

S originálním ICQ klientem máte možnost komunikovat pouze s přáteli, využívající stejnou síť – ICQ. Pokud máte kontakty na MSN či Jabberu, nezbývá vám jiná možnost, než sáhnout po jejich originálních klientech nebo využít nějakou alternativu, nabízející třeba podporu více sítí.

Jednou z mnoha alternativ je i Pidgin. Nabízí možnost komunikace, pro nás asi v nejdůležitějších sítích, skrze ICQ, MSN a Jabber. Ostatní podpora sítí není v tuzemsku natolik rozšířena, takže nemá pro nás až tak velký význam. Jsou to AIM, Yahoo!, Gadu-Gadu, GroupWise, IRC, QQ, Silc, Simple a Sametime.

Instalace a uživatelské prostředí

Před samotnou instalací je třeba mít nainstalované GTK+ knihovny, které jsou vykreslovacím jádrem celého Pidginu. Po instalaci těchto knihoven vám již nic nebrání v samotné instalaci instant-messagingového klienta. Během instalace program nabídne možnost stáhnout slovníky, které se budou využívat pro kontrolu pravopisu během psaní zpráv. Mezi slovníky po boku světových jazyků nechybí ani čeština či slovenština.

Po samotné instalaci, která je zcela bezproblémová a rychlá, vám Pidgin na pevném disku zabere cca 20 MB. Součástí jsou desítky lokalizací, opět včetně češtiny a slovenštiny, takže se nemusíte obávat, že by s vámi Pidgin nekomunikoval v rodném jazyce. Po nainstalování máte dostupných několik pluginů, rozšiřující funkcionalitu celého klienta.

Při prvním spuštění jste dotázáni na vytvoření profilu, kde si nastavíte jednotlivé sítě, které používáte. U každé sítě kromě základních údajů, jako název účtu a heslo, můžete zvolit server a port, na kterém chcete, aby komunikace probíhala.

Více účtů, více sítí

Veškeré kontakty jsou společně zobrazovány v seznamu kontaktů. Asi největší změny, které si u nové verze všimnete, je možnost vidět vámi aktuálně nastavený status, zobrazovaný v dolní častí okna. Změnu aktuálního stavu provedete přes jednoduchý seznam, který je dostupný jak v dolní části okna s kontakty, tak i skrze ikonu v hlavním panelu u hodin.

Samotná manipulace se stavy a účty není moc příjemná. Nemáte možnost nastavení různých stavů pro jednotlivé sítě, protože je nabízen pouze jeden globální stav. Další nevýhoda spočívá ve špatně vyřešeném zobrazování sítí, do kterých jste připojeni. Pokud máte více kontaktů pod stejným jménem, ale v jiných sítích, tak opět nepoznáte, do jaké sítě jednotlivé kontakty patří.

Celý článek ze živě.cz najdete zde

Uzavřeno